7.1.2018Georges St. Pierre je francouzsko-kanadský MMA zápasník. Zápasníci, či chcete-li fighteři, obecně nemají valnou pověst. Alespoň ne v oblasti sebevzdělávání, či filosofie. St. Pierre však tento stereotyp bourá a ve své knize popisuje cestu šikanovaného kluka s nulovým sebevědomím, až k pásu mistra světa. Za tím, co vypadá jako klasický životopis sportovce, se ale skrývá návod k cestě za lepším já.

GSP, jak se St. Pierrovi přezdívá, je mnohými považován za nejepšího MMA zápasníka všech dob. Jeho rekord v tuto chvíli čítá 26 vítězství a 2 porážky. Obě porážky dokázal odčinit v odvětě, jednu z nich dokonce dvakrát. Třikrát se stal mistrem světa ve welterové váze a minulý rok v listopadu se po čtyřleté pauze vrátil aby vyhrál i pás ve váze střední. To co na papíře vypadá jako naprostá dominance, se ale nerodilo lehce a GSP musel překonávat nespočet překážek, aby se dostal tam kde je.

Lekce první – nevzdávejte se a buďte trpěliví

St. Pierrův otec se věnoval karate a byl vlastníkem černého pásu. Poté, co malého Georgese naučil základy, ho přihlásil do místní školy karate, kam začal chodit spolu s desítkami dalších dětí. Desítkami dětí, z nichž většina Georgese porazila v následujících týdnech a měsících. Když se GSP dostal na zelený pás, rozhlédl se a viděl už jen zhruba 50 dětí. Čím déle GSP trénoval, tím více studentů ubývalo a on postupně vyhrával více a více. Hnědý pás přebíral společně s deseti studenty a černý už přebírali jen dva. V průběhu studia karate chtěl skončit i Georges, ale jeho otec o tom nechtěl slyšet. „Skončit můžeš, až budeš černý pás. Nikdy nezanechávej věcí, dokud jsi je nedokončil.“, řekl mu a ukončil tím diskuzi. Za tuhle epizodu mu je GSP dodnes vděčný, neboť v ní nakonec našel životní pravdu – vždy dokončuj, co jsi začal.

Lekce druhá – využijte strach ve svůj prospěch

Všichni máme z něčeho strach a všichni se něčeho bojíme. Pokud někdo tvrdí opak, možná není psychicky v pořádku. Co nás ale odlišuje je to, jak se strachu postavíme a co se z něj naučíme. GSP má strach když jde do klece. Občas jde na zápas a přestane téměř cítit nohy. To je pro profesionálního zápasníka docela hendikep, co? To skutečné tajemství ale je – naučte se jak využít sílu strachu. Jakmile si nejste jistí jaké jsou vaše cíle a co v životě chcete, strach vás ovládne a bude si s vámi dělat co chce. Strach ovládne vaši činnost stáhne vás do světa „co když?“.

To je pak stav, kdy začnete dělat hloupé věci, jako nekonečné předvídání budoucnosti a přemýšlení o tom, co se stane když selžete. Představovat si neúspěch je nejen zbytečné, ale svede vás to na zcestí. Tak jako se to stalo Georgesovi po jeho první porážce KO. Trávil čas přemýšlením, jestli je skutečně jednoduché aby ho někdo knockoutoval, a že třeba nemá potřebnou odolnost. Ale pak ho to jednoho dne unavilo, to neustále sebezpytování a pochybování. Naštval se. Na sebe, i na kritiky. Byl čas se rvát, protože jen z rvaní se, nebo z ekvivalentu toho co děláte vy, dostanete svou sebedůvěru zpět.

Pokud se nedokážete se strachem vyrovnat, přichází stres a všechny s ním spojené problémy, jako nemoci, infekce,únava a bolesti. Pokud to naopak dokážete, oprostíte se od emocí a podíváte se na situaci objektivně, může strach pracovat pro vás. Může pak být novým zdrojem síly a znalostí. Základ je příprava. Každou sobotu odpoledne tráví Georges v Tristar gymu, kde hledá všechny kteří jsou větší a silnější než on, a trénuje s nimi. Chce aby trénink byl těžší, než skutečný zápas, takže může být připraven čelit strachu. Když se strachu postupně vystavíte a čelíte mu, posune vás to dál. Jak jsem ale psal dříve, musíte upřímně vědět co chcete a jakou cestu k tomu zvolíte.

Lekce třetí – Síla vizualizace

Jestli jsem ve druhé lekci mluvil o strachu a přemýšlení nad neúspěchem, tak nyní jde o naprostý opak – vizualizace úspěchu. Vizualizace je o představě toho, co se dotýká vašich smyslů – citu, čichu, chuti a sluchu. Není to něco, nad co prostě sednete a uděláte. Jako všechny důležité věci, potřebuje to praxi a otevřenou mysl. Pokud ji ale provedete dobře, dokážete své tělo natolik ovládnout, že si bude myslet, že jde o realitu. To je něco, čeho bychom měli dosáhnout.

Kdokoliv, kdo si představuje konkrétní a realistické cíle, při dlouhodobém plánování svého úspěchu, má mnohem větší šanci zvítězit. Když se vidíme, jak dosahujeme i těch malých úspěchů, každý krok výš a výš nás pak dělá spokojenější. Cítíme se nabiti energií a to eventuelně vede k dalším vizím, cílům a ambicím.

Díváte se moc často na televizi? Představte si sami sebe jak večer čtete knihu a jediná elektronika je lampička na nočním stolku. Jíte moc nezdravého/smaženého/sladkého? Představujte si, co budete zítra obědvat, a kolik zeleniny tam bude. Čeká vás prezentace a tucet manažerů, nažhavených ji rozcupovat? Soustřeďte se na vizi sama sebe, jak sebevědomě stojíte přede všemi a odpovídáte na otázky. Stejně tak to praktikuje i GSP, když přemýšlí nad svým protivníkem a zápasem.

Lekce čtvrtá – Buďte konrétní a nezastavujte se

Abyste dosáhli spokojenosti, musíte vědět, co chcete. Ukažte mi sto lidí a já vám ukážu devadesát devět s prázdnými sny a nerealistickými cíli. Georges neměl jen sen, stát se šampionem, ale měl konkrétní plán, jak toho dosáhnout. Pokud víte co chcete, můžete vytvořit plán. Pokud máte plán, pohybujete se. Nemusí to vždy být vpřed, ale zásadní je nestát na místě. Celý život je soutěž. A není moc lepších metafor pro „soutěž života“, než je zápas. MMA je soutěž o velice limitovanou komoditu – mistrovský pás. Soutěž je to drsná a dohnáno do extrému – Darwinovská.

Musíte se vyvíjet, jít kupředu. Pokud nemáte skutečný cíl, ale jen nějaký povrchní výsledek, nikdy neuspějete. Většina lidí si totiž nechce projít tím bahnem, potem a dřinou, chtějí jen výsledek. To je to, co vás odděluje od ostatních, ochota tomu čelit a zvládnout to! Rozhodně vás neomezuje váš potenciál, ten máme větší než sami tušíme.


Ondra


pozn. kniha není v českém překladu a zakoupit original můžete např. zde.