Co je to podcast?Jak vlastně tohle slovo vzniklo? Podcast. Jeho původ najdeme v roce 2004, kdy ho Ben Hammersley zmínil v článku pro Guardian, kde spojil výraz „iPod“, tehdejší technologickou hitovku od Applu a „cast“ odvodil ze slova „broadcast“, neboli vysílání. Ačkoliv je název odvozený od iPod, dnes už podcasty nemají s Applem nic moc společného a k jejich poslechu můžete využít jakýkoliv chytrý telefon, tablet, nebo pc.


Podcast samotný, je pak něco jako rádiové vysílání, které si ale můžete pustit podle toho, jak to vyhovuje vám. V době vysílání sice často běží živě, ale následně si ho skrze aplikace jako Podcasts pro IoS, Podcast Addict pro Android, nebo prostě online ve webovém prohlížeči stáhnete a pustíte. Samotné vysílání má pak nespočet témat a pokud vládnete angličtinou, pak je váš výběr neomezený. Pokud hledáte podcasty v češtině, nezoufejte, taky se dá vybrat. Typicky vychází vysílání každého kanálu v epizodách, takže až si najdete svoje téma které vás zajímá, stačí se přihlásit k odběru a počkat na nové díly, nebo si stáhnout některé starší.


A že je z čeho vybírat. Existují čistě vzdělávací kanály, které se věnují historii, vědě, literatuře, politice, analýzám současného dění atd. Dále existují kanály specializované na zájmové okruhy, což je právě výhoda oproti běžným rádiím, která musí zaujmout široké publikum. Podcasty jsou často specializované a také (až na naprosté vyjímky) zdarma. Ať už vás zajímá fotbal, knihy, filmy, rozhovory, všechno je možné. Prakticky pak vidím výhodu v tom, že si prostě svůj oblíbený podcast stáhnu do telefonu a poslouchám ho při dojíždění do práce, při řízení, nebo při běhání. Ne každému se chce po příchodu z práce ještě otevřít knihu a číst si o historii křížových výprav, ale pokud si o tom něco poslechnete během cesty v metru, je to možná lépe stravitelná a zábavnější forma. Každopádně je to lépe využitý čas, než jen tak koukat a přemýšlet na blbostma. I když i to je občas fajn.

Jaké podcasty poslouchám já

Joe Rogan Experience

Tohle je podcast který mě do celé té králičí nory podcastů zavedl. Joe Rogan je stand-up komik, moderátor, komentátor UFC a milovník lovu. Především je to ale hrozně zvědavej člověk. Do svého podcastu si zve lidi ze všech oborů a dělá s nimi dvou až tří hodinové rozhovory. To je přesně to, co mu umožňuje forma podcastu. Nikde v TV ani v radiu by vám takový prostor nedali. Joe Rogan ale několikrát týdně vypustí interview, ve kterých má možnost jít opravdu do hloubky. Doporučuji do začátku vybírat hosty podle vašeho zájmu, ale třeba díl s Davidem Gogginsem nebo boxerem Shannonem Briggsem stojí za to!

Jocko Willink Podcast

Jocko Willink, je bývalý člen speciálních jednotek, který má za sebou operace v Iráku a Afghánistánu. Dnes vlastní konzultační firmu a provozuje úspěšný podcast. Často si do něj zve hosty, ale nosné téma vždy vychází z nějaké knihy. Podcast je protkán úryvky z knih, které Jocko předčítá. Mezi témata obecně patří motivace, přežití, filosofie a překonávání těžkých životních situací. Jocko se snaží přinést situace z vojenské historie a současnosti a aplikovat přístup z nich na každodenní starosti. Často si pak uvědomuju, že to co mě dneska čeká, je vlastně sranda. Za sebe můžu doporučit jeden z posledních dílů s Jordanem Petersonem.

Optimal Living Daily

Tohle je krátký, cca desetiminutový podcast, který vychází každý den. Jeho cílem je dát vám do každého dne krátký tip na zlepšení života. Jedná se většinou o přečtení kapitol ze zajímavých knih a tenhle podcast mi docela vyhovuje na začátek dne, kdy si chci v klidu sednout a startovat.

Proti Proudu

Tenhle podcast vychází v češtině, takže si ho můžete užít i když nevládnete angličtinou. Dan Tržil si v něm zpovídá zajímevé osobnosti z oblasti podnikání, sportu, vzdělávání apod. Rozsahově se většinou vejde do hodiny a v rámci českých podcastů jde určitě o to lepší na co narazíte. Nejlepší co jsem slyšel je tenhle rozhovor s Pavlem Moricem.

Tak jo, to je pro dnešek vše. Podcasty jsou prostě rozhovory, nebo monology na určité téma, které vás zajímá. Můžete je poslouchat kde chcete a kdy chcete a je to příjemná forma sebevzdělávání a zábavy. Máte taky rádi nějaký podcast? Dejte mi vědět jaký!


Ondra