Důvod první

Total Recall popisuje Arnoldův život takřka od narození až po jeho guvernérování v Kalifornii. První věcí o které chci mluvit je právě to, odkud Arnold pochází. Jeho život byl totiž poměrně jasně nalajnovaný. Jak říká v jednom ze svých proslovů, jeho rodiče by byli naprosto spokojení, kdyby si ve vedlejší vesnici našel svou Heidi, oženil se a stal se třeba policajtem. Jenže Arnold se vzhlédl uplně v něčem jiném, v kulturistice, což bylo v jeho okolí bráno jako naprostý bizár. Na své první soutěži v kulturistice ve Štýrském Hradci, si pořadatelé radši pozvali i kapelu, protože nevěřili, že by někdo takovou soutěž přišel sledovat. Ale stalo se a Arnold si dokázal i přes nepochopení okolí jít za svým cílem. Prvním důvodem proč si knihu přečíst je tedy to, že v ní vidíte jak to probíhá, když potlačíte reakce okolí a jdete si za svým. Setkáte se s nepochopením, posměchem, nezájmem, ale taky s podporou. Neznamená to, že se máte vykašlat na své okolí, jen ho nenechte, aby utvářelo váš obraz. Až budeme starý, nikdo za náma nepřijde a nepolituje nás, že jsme to tenrát nezkusili. Tím se budeme hlodat jen sami.Důvod druhý

Arnold měl svojí vizi. Vzhlédnul se v Regu Parkerovi, kulturistovi, který v padesátých letech vyhrál Mr. Olympia a následně hrál i ve filmech, v roli Herkula. Arnold měl zároveň dlouho sen, dostat se do Ameriky. Až příběh Rega Parkera ho inspiroval natolik, že si v něm našel vizi. Stane se Mr. Olympia a díky tomu pojede do Ameriky a bude hrát ve filmu. A ono se to taky stalo! Jenže to není náhoda, nebo tomu alespoň nevěřím. Veškeré utrpení, které sebou tahle cesta nesla, se totiž nese líp, když máte vizi. Strašně blbě se cvičí v posilce, když tam jste jenom tak, abyste tam byli. Protože je to dobrý žejo. Mnohem líp se cvičí a vůbec, dělá cokoliv, když k tomu máte nějakou motivaci, nějaký cíl. Já vím, že to zní hrozně prvoplánově, jenže podlě mě se tím moc lidí neřídí. Všichni máme nějaký sny, ale co pro ně děláme, kromě toho, že o nich občas mluvíme? Máme fakt jasný plán jak jich dosáhnout? Za sebe můžu říct, že to tak určitě není a o spoustě věcí jen mluvím. Ale některé jsem si naopak dokázal zpracovat a vidím, jak mi to pomáhá. Takže důvod druhý je to, že nám tahle knížka ukazuje sílu vize a plánování.

Důvod třetí

Arnold dokázal vzít svoje slabiny a udělat z nich přednosti. Jo, Arnold měl možná genetické předpoklady ke kulturistice, protože tvar jeho bicepsu prostě nevycvičíte. Ale zároveň měl spoustu vlastností, které ho předurčovaly k neúspěchu. Slyšeli jste Arnolda někdy mluvit anglicky? Pokud jo, tak asi víte jak je na tom s přízvukem. Jenže skutečnost je taková, že já a miliony dalších lidí, ho dneska podle toho příšernýho přízvuku poznáme. Arnold dokázal vzít to, co by ho normálně diskvalifikovalo a postavit na tom svou vyjímečnost. Když byl na prvních konkurzech, vysmáli se mu a řekli mu, že by mohl hrát možná tak oficíra SS, ale tím to hasne. Jo to jméno, Schnitzelberger nebo jak se to jmenuje, to by možná bylo dobrý na plakátech, toho by si lidi všimli. Ale na hraní, na to ať zapomene. Ale on nezapomněl, bral si lekce herectví, učil se anglicky a nakonec to dopadlo tak jak už víme. Stejně tak se jeho typ postavy nehodil pro herectví, setkal se s odmítáním, se slovy „dneska potřebujeme malý herce, jako je Dustin Hoffman“. Když nakonec zazářil v roli Conana, řekl mu producent, že kdyby Arnolda nenašli, museli by si ho vymyslet, natolik se pro tu roli hodil. Třetí důvod je tedy ten, že v příběhu Arnolda vidíme, jak přetvořit slabiny ve svoje přednosti.Důvod čtvrtý

Arnold nikdy neusnul na vavřínech. Jak jsem psal před chvílí, Arnold měl jasnou vizi, stát se Mr. Olympia, dostat se do Ameriky a zahrát si ve filmu. Jenže potom co si to splnil, co dál? Asi se mohl do konce života válet v Americe a občas si něco zahrát. Ale tohle Arnold neudělal. Jednou z věcí, které mě na Total Recall překvapily je totiž to, kolik toho Arnold dělal mimo svoje „známé“ povinnosti. Po příjezdu do Ameriky, si založil firmu na úpravu zahrad a renovace. Celou image firmy postavil na tom, že dělají autentickou rakouskou práci. Co na tom, že nic takového neexistovalo, bylo to něco extra, po čem lidi šli. Stejně tak se brzy dostal na trh realit a svoje první velké peníze nevydělal filmem, ale obchodováním s realitami. Co už samozřejmě všichni známe je to, že se stal guvernérem Kalifornie. Nechci se tu věnovat tomu, nakolik byla jeho politická kariéra úspěšná ve smyslu prosazené legislativy, ale ten fakt samotný, že po splnění původních cílů si postavil nové a vyšší, je pro mě čtvrtým důvodem, proč si knihu přečíst.

Důvod pátý

Arnold uznává svoje chyby. Posledním důvodem o kterém bych chtěl dneska psát je to, že Total Recall nejsou jen splněné sny, peníze, ženy a úspěch, ale taky chyby. A tím nemyslím chyby kterým se zasmějete, jako pokažený konkurz na roli, ale chyby které řadíme k tomu nejhoršímu, jako například nevěra. I z toho se tu Arnold vypisuje a jakkoliv pro něj nemusíme mít pochopení, tak respektuju to, že měl odvahu o tom psát, protože je důležitý vidět, že nikdo z nás není dokonalý a za vším tím pozlátkem se skrývá skutečný život. Pátým důvodem je tedy odvaha mluvit o svých chybách, i když to není příjemné.A to je pro dnešek vše! Jestli rádi čtete, dejte téhle knížce šanci, obzvlášť, pokud máte rádi Arnolda, nebo jeho filmy. Jasný, můžete říct, že bral steroidy, nebo že byl mizernej guvernér, nebo x dalších věcí. Já se ale snažím soustředit na pozitiva:)

Ondra